Podstaknuti pozitivnim prošlogodišnjim iskustvom u organizovanju I konferencije „Mnogo sitnih koraka“ koja je opravdala očekivanja, odlučili smo da nastavimo ciklus podizanja nivoa javne svesti o problemu disleksije, disgrafije i diskalkulije. Tema je svakako veoma značajna za sve ljude koji se bave obrazovanjem i roditelje čija deca imaju poteškoće u učenju.
I konferencija je organizovana 22.10.2013. godine pod nazivom „Mnogo sitnih koraka”. Cilj konferencije je ostvaren: ukazano je na problem dece koja imaju disleksiju i na pomoć nastavnicima i roditeljima da prepoznaju decu koja imaju poteškoće u čitanju, pisanju i računanju. Predavači su bili logopedi i defektolozi iz Fondacije „Meixner“ iz Budimpešte. Konferenciji je prisustvovalo 147 prosvetnih radnika iz bliže okoline Subotice.
II Konferencija „Različiti smo” održana je 27. 10. 2014. godine u svečanoj sali OŠ „Majšanski put” u Subotici. Konferencija je akreditovana od strane Pedagoškog zavoda Vojvodine pod brojem 396 i kao oblik stručnog usavršavanja donosila je polazniku 1 bod.
Predavač je bila eminentni stručnjak sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti iz Mađarske, Katalin Adorjan, defektolog– psiholog (savetnik), autorka više stručnih knjiga iz ove oblasti, ujedno predstavnik „Meixner fondacije” iz Budimpešte. Predavanje se odvijalo na mađarskom jeziku uz simultani prevod na sprski jezik.
Predavanje o disleksiji, mogućnostima njene rane detekcije, kao i prepoznavanja u školskom uzrastu pratilo je 177 prosvetnih radnika (specijalnih pedagoga, psihologa, nastavnika, učitelja) iz sledećih mesta: Subotica, Palić, Čantavir, Tavankut, Bajmok, Đurđin, Hajdukovo, Trešnjevac, Kanjiža, Senta, Feketić, Mali Iđoš, Ada, Mol, Odžaci, Kula, Sombor, Lalić, Karavukovo, Stanišić, Stara Moravica, Gunaroš, Krivaja i Bačka Topola.
Nakon Konferencije, slušaoci su popunjavali nama dragocen upitnik. Pored brojnih pohvala o sadržaju, temi i samom izlaganju u smislu korisnosti, uočili smo i neka mišljenja koja će nam biti smernice u daljem radu.
Predlozi su se odnosili na želju učesnika da saznaju više o Meixner metodi, ili o metodama rada sa učenicima koji ispoljavaju pomenute probleme, kao i zahtev da se radi u manjim grupama uz praktične vežbe.
Ovo poslednje bi značilo da treba da organizujemo seminar, pa ćemo imati te želje u vidu i pokušati da ih ostvarimo.
O samoj Meixner metodi smo već počeli da upoznajemo javnost na stranicama našeg sajta:
Principi meixner metode
Sa istom praksom nameravamo nastaviti. Značajno je reći i da je u toku prilagođavanje Meixner metode za rad na srpskom jeziku. Verujemo da ćemo korak po korak, sitnim koracima, uspeti da ispunimo očekivanja i pomognemo svim zainteresovanim subjektima.
Beleške sa predavanja Katalin Adorjan će takođe biti objavljene na stranicama ovog sajta.
Konferenciju je podržao Mađarski nacionalni savet, Gradsko veće Subotice, kao i domaćin Konferencije OŠ „Majšanski put“ Subotica.
Leave a Reply